Tudástár - Egészségügyi kártevők

Lepkeszúnyogok családja

Lepkeszúnyogok családja /Psychodidae/


Megjelenésük:
Apró, 1-5 mm-es, jellegzetes megjelenésű, fonalascsápú kétszárnyúak. Testük erősen szőrözött, a csápok viszonylag hosszúak, 16 ízből állnak, a fejen szembetűnőek a fekete színű szemek. A nőstények szájszerve szúró-szívó. Lábaik hosszúak, szárnyuk középtájt kiszélesedő, nyugalmi állapotban oldalra kissé széttárt.

 

Lepkeszúnyog
Lepkeszúnyog (imágó)

Életmódjuk:
A fajok többségénél a nősténynek vérre van szüksége a peteérleléshez. Emlősökön, madarakon, hüllőkön táplálkoznak, elsősorban éjjel, hajnalban vagy alkonyatkor, nappal pedig faodúban, rágcsálók járataiban tartózkodnak. A sötét színű petéket a nőstény a talaj mélyedéseibe, földalatti odvakba, és egyéb, nedves mikroklímájú helyekre rakja le, alkalmanként 50-100 darabot. A kikelő lárvák bomló szerves anyaggal táplálkoznak, és háromszori vedlés után bebábozódnak. Az imágók a peterakást követően legkorábban 2-3 hónap múlva fejlődnek ki. Az imágók legfeljebb 100-300 méterre repülnek el a tenyészőhelytől.

Elterjedésük:
Mintegy 600 fajuk ismert világszerte.

Jelentőségük:
Csak a Phlebotominae alcsaládba tartozó fajoknak van humán- és állategészségügyi jelentősége. Ezen belül az ember és a kutya leishmaniosisát okozó kb. 50 faj a Phlebotomus illetve Lutzomyia nembe tartozik, és főként trópusi, szubtrópusi, mediterrán területeken gyakoriak. Szerepük lehet emberi és állati megbetegedéseket okozó vírusok terjesztésében is. Hazánkban a Phlebotomus fajok csak ritkán fordulnak elő.

<< 19 | 20 | 21 | 22 | 23 >>

Tudástár - Készletkártevők

Aranyszőrű tolvajbogár

Aranyszőrű tolvajbogár

Niptus hololeucus (Fald.)

Megjelenése:
Gömbölyű testű, 3-4,5 mm hosszú, pókra emlékeztető bogár, sűrű, aranysárga, testhez lapuló szörzettel, ami rezes csillogást kölcsönöz neki. Nyakpajzsa a potroh felől élesen elkeskenyedik. 7 mm-es lárvája fehéres, világosbarna fejjel, potrohának elejét sűrű szőrzet borítja, ami máshol ritkább.

 
Aranyszőrű tolvajbogár
Aranyszóró tolvajbogár
   

Életmódja:
A nőstény 20-40 petét rak le egyenként. 3-4 vedlés után a lárva begubózik. Életciklusa 4-6 hónap. Évente leginkább egy, de meleg raktárakban 2 nemzedék is várható. A bogár vis­zonylag ellenálló a hideggel szemben.
Dohos, háborítatlan raktárak repedéseiben, odúiban él, tömeges szaporodás esetén szomszédos környezetbe költözik.

Elterjedése:
Európa, Ázsia, Amerika.

Kártétel:
A lárvák a romlott gabonát és a zöldségfélét kedvelik. A költözködő bogarak jelentős káro­kat okozhatnak a szövetfélék, szőrme, bőr stb. kilyuggatásával.

A Kártevő katalógus a Detia-Degesch támogatásával készült el

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>