Tudástár - Egészségügyi kártevők

Német csótány

Német csótány /Blattella germanica/


Megjelenése:
Az imágó 10-15 mm nagyságú, hosszúkás rovar. Háromszögletű, hossztengelyükre merőleges állású feje felülnézetben nem szembetűnő. Hosszú, fonalas csáp, rágó szájszervek, nagyméretű összetett szemek, kitintüskékkel borított, hosszú lábak jellemzik. Színük szalmasárga-barnássárga, a nyakpajzson (pronotum) két hosszanti sötét sáv húzódik. Ez a lárvákon szélesebb, és a tor utolsó két szelvényére is kiterjed. Az imágók ivari kétalakúsága kifejezett. A hímek testvége elkeskenyedő, szárnyfedőjük csak a 8. potrohszelvény kezdetéig ér, a 7. és 8. potrohszelvény háti oldalán ivari mirigyek nyílnak, a fartoldalék (cercus) 11 ízű. A nőstények teste szélesebb, szárnyfedőjük kissé túlnyúlik a testen, a fartoldalék 12 ízű. Valamennyi lárvastádium szárnyatlan.

 

Német csótány
Német csótány (nőstény imágó)
Német csótány
Német csótány (petetok))

Életmódja:
Valószínűleg a mai Etiópia - Szudán területéről származik. Terjedése évszázadokon keresztül a kereskedelmi útvonalakon keresztül történt. Fejlődési módja kifejlés.

Az imágók néhány napos korukban párosodnak, majd a nőstény 2-4 nap múlva petetokot (ootheca) képez, amelyben átlagosan 37 pete fejlődik. A nőstény egész élete során 4-8 petetokot képez, és az ötödiktől kezdődően megfigyelhető az egy tokra eső peteszám csökkenése. Az egyes petetokok kb. 22 napos gyakorisággal képződnek, és átlagosan 17 nap kell az érésükhöz. A friss petetok fehér, majd rózsaszín, végül 1-2 napon belül gesztenyebarna színűvé válik. Az érett tok hosszanti tengelye mentén kinyílik, és azt az első stádiumú lárvák elhagyják. A kikelés 5 percen belül lezajlik. A nőstény a petetokot a kikelés napjáig potrohvégén hordja. A lárvák 1-2 hónapig tartó fejlődésük során 5-7 alkalommal vedlenek, miközben méretük fokozatosan növekszik. Életmódjuk az imágókéhoz teljesen hasonló. Laboratóriumi körülmények közt a hím imágók átlagosan 128 napig, a nőstények 153 napig élnek.

Hazánkban évente 3-4 nemzedéke lehet. Sötétben illetve éjszaka keres táplálékot, elsősorban keményítőtartalmú élelmiszert, de bármilyen, növényi vagy állati eredetű táplálékot elfogyaszt, ezek hiányában pedig akár a papírt, textíliát is. Folyadékigénye jelentős. Kedveli a 25-30°C hőmérsékletű helyeket. Szinte bármilyen felületen kitűnően mászik, gyorsan fut.

Elterjedése:
Kozmopolita faj.

Jelentősége:
Különböző kórokozók mechanikai vektora, közvetlen érintésükkor bőrkiütés jelentkezhet, ürülékük, váladékuk, kültakarójuk törmeléke allergiát válthat ki.

<< 21 | 22 | 23 | 24 | 25 >>

Tudástár - Készletkártevők

Aranyszőrű tolvajbogár

Aranyszőrű tolvajbogár

Niptus hololeucus (Fald.)

Megjelenése:
Gömbölyű testű, 3-4,5 mm hosszú, pókra emlékeztető bogár, sűrű, aranysárga, testhez lapuló szörzettel, ami rezes csillogást kölcsönöz neki. Nyakpajzsa a potroh felől élesen elkeskenyedik. 7 mm-es lárvája fehéres, világosbarna fejjel, potrohának elejét sűrű szőrzet borítja, ami máshol ritkább.

 
Aranyszőrű tolvajbogár
Aranyszóró tolvajbogár
   

Életmódja:
A nőstény 20-40 petét rak le egyenként. 3-4 vedlés után a lárva begubózik. Életciklusa 4-6 hónap. Évente leginkább egy, de meleg raktárakban 2 nemzedék is várható. A bogár vis­zonylag ellenálló a hideggel szemben.
Dohos, háborítatlan raktárak repedéseiben, odúiban él, tömeges szaporodás esetén szomszédos környezetbe költözik.

Elterjedése:
Európa, Ázsia, Amerika.

Kártétel:
A lárvák a romlott gabonát és a zöldségfélét kedvelik. A költözködő bogarak jelentős káro­kat okozhatnak a szövetfélék, szőrme, bőr stb. kilyuggatásával.

A Kártevő katalógus a Detia-Degesch támogatásával készült el

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>