Tudástár - Egészségügyi kártevők

Lapostetű

Lapostetű /Phthirus pubis/


Megjelenése:
Szárnyatlan, sárgásbarna kültakarójú, vérrel teleszívott állapotban piros, később feketés színű , 1-1,5 mm nagyságú, négyszögletes alakú rovar. Csápjai rövidek, szájszerve a vérszívásra módosult szipóka. Vérszíváskor első pár lábával a bőrben rögzíti magát, míg 2. és 3. pár lábával a szőrszálakba kapaszkodik. Egyedfejlődése során a petéből kikelő lárvát két további, fokozatosan növekvő nagyságú lárvastádium követi, végül az utolsó vedléssel jelennek meg az imágók.

 

Lapostetű
Lapostetű (imágó)

Életmódja:
Az ember külső élősködője. Főleg a szemérem- és testszőrzeten tartózkodik, néha a szemöldökön, és a szempillán is megtalálható. A nőstény tetvek 2-4 hétig tartó életük során 30-50 petét raknak, melyet serkének nevezünk. Az igen ellenálló burokkal ellátott, hosszúkás-ovális alakú, kb. 0,8 mm hosszú serkét nehezen eltávolítható, cementszerű anyaggal rögzíti a szeméremszőrzeten vagy a testszőrzeten. Fejlődése a fej- és ruhatetűhöz képest lassabb, ezért elszaporodása is lassabb ütemű.

Fejlődésük kifejlés. A serkékből a lárvák 7-8 nap alatt kelnek ki és 2-3 hét alatt válnak ivaréretté. A kifejlett nőstények 1-5 nap múlva kezdik el a peterakást. Igen fejlett kapaszkodási ösztönük van, karmaik bicskaszerűen csukhatók vissza a lábszárra, így vérszívás idején szinte letéphetetlenül rögzítik magukat.

Szemük csak fényérzékelésre alkalmas, hőérzékelésük és szaglásuk azonban jól fejlett.

Nem szívesen mozog, napokig egy helyben, a szőrszálakba kapaszkodva tartózkodik, és ugyanarról a helyről szív vért, naponta 4-5 alkalommal.

Szinte kizárólag közvetlen érintkezéssel (pl. nemi érintkezéssel, együttalvással) terjed.

Elterjedése:
Kozmopolita faj.

Jelentősége:
Elsősorban felnőtteken található meg. Ismereteink szerint kórokozókat nem közvetít.

<< 18 | 19 | 20 | 21 | 22 >>

Tudástár - Készletkártevők

Aranyszőrű tolvajbogár

Aranyszőrű tolvajbogár

Niptus hololeucus (Fald.)

Megjelenése:
Gömbölyű testű, 3-4,5 mm hosszú, pókra emlékeztető bogár, sűrű, aranysárga, testhez lapuló szörzettel, ami rezes csillogást kölcsönöz neki. Nyakpajzsa a potroh felől élesen elkeskenyedik. 7 mm-es lárvája fehéres, világosbarna fejjel, potrohának elejét sűrű szőrzet borítja, ami máshol ritkább.

 
Aranyszőrű tolvajbogár
Aranyszóró tolvajbogár
   

Életmódja:
A nőstény 20-40 petét rak le egyenként. 3-4 vedlés után a lárva begubózik. Életciklusa 4-6 hónap. Évente leginkább egy, de meleg raktárakban 2 nemzedék is várható. A bogár vis­zonylag ellenálló a hideggel szemben.
Dohos, háborítatlan raktárak repedéseiben, odúiban él, tömeges szaporodás esetén szomszédos környezetbe költözik.

Elterjedése:
Európa, Ázsia, Amerika.

Kártétel:
A lárvák a romlott gabonát és a zöldségfélét kedvelik. A költözködő bogarak jelentős káro­kat okozhatnak a szövetfélék, szőrme, bőr stb. kilyuggatásával.

A Kártevő katalógus a Detia-Degesch támogatásával készült el

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>