Tudástár - Egészségügyi kártevők

Házi egér

Házi egér /Mus musculus/


Megjelenése:
Apró, vékony testalkatú rágcsáló. A fejéhez viszonyítva nagy fülei és apró, fekete gombszemei vannak, farka csupasz és hosszú, orra hegyesen végződik. A felnőttek általában 10-20 gramm tömegűek, de a legnagyobb példányok testtömege akár a 30 grammot is elérheti. Testhossza 70-105 mm, farokhossza 64-97 mm. A bunda színe a hasoldalon szürke, a hátoldalon általában szürkésbarna.

 

Házi egér
Házi egér

Életmódja:
Közép-ázsiai eredetű faj, amely az ember közvetítésével (főként a hajózással) terjedt szét világszerte.

Jellemző előfordulási helyei az épületek és azok közvetlen környezete, a bevásárlóközpontok, az élelmiszeripari létesítmények, vidéken pedig a szántóföldek és terménytároló épületek.

Kedvelt táplálékai a növényi magvak és a különböző gabonafélék, de előszeretettel fogyaszt magas zsír- fehérje- és cukortartalmú táplálékot is (pl. szalonna, csokoládé, vaj). A patkányoktól eltérően minimális a vízfogyasztásuk, különösen, ha a rendelkezésre álló táplálékok közt magas nedvességtartalmú is van.

Jellemzően éjszakai aktivitásúak, de bizonyos helyeken nappal is mozognak; ez nem feltétlenül jelent nagy populációméretet!

Látásuk jóval kevésbé fejlett, mint szaglásuk, hallásuk, íz- és tapintóérzetük, emellett színvakok.

Fészkét a szabadban a talajban vagy valamilyen felhalmozott anyag között, épületekben pedig gyakran a falban, fal mellett alakítja ki. A fészket különböző anyagokkal béleli (pl. papír, textilszálak), alakja labdaszerű, átmérője jellemzően 10-15 cm.

A megtermékenyítést követő 19-21. napon általában 5-7 kölyök születik. Az újszülött egerek csupaszok, szemük zárt, de a fejlődésük nagyon gyors, és 2 hetesen már szőrösek, szemük, fülük nyitott. Hamarosan elkezdik feltérképezni a fészek közvetlen környezetét, 3 hetes koruktól pedig képesek szilárd táplálékot fogyasztani. Az elválasztást követően hamarosan (6-10 hetes korukra) ivaréretté válnak. Jellemzően két szaporodási időszak különül el, egy tavasszal és egy ősszel, bár zárt térben folyamatosan szaporodik. Optimális körülmények esetén évente 3-4 (házakban akár 5) generáció is felnevelkedhet.

Élettartama kb. 2-3 év.

Kiváncsiak, jól úsznak, ügyesen másznak, gyorsan futnak. Farkukkal rendkívül ügyesen egyensúlyoznak a póznákon és köteleken való függeszkedéskor.

Mivel csak olyan helyen telepszenek meg, ahol rendelkezésre áll megfelelő táplálék és búvóhely, a jellemző napi mozgáskörletük egy kb. 3-9 méter sugarú kör.

Elterjedése:
A hazánkban élő faj kelet felé egész Ázsiában, nyugat felé a Németország - Ausztria - Balkán-félsziget vonalig fordul elő. (Ettől nyugatra Európában, valamint egész Afrikában és Amerikában a M. domesticus fordul elő.)


Jelentősége:
A fertőző agyhártyagyulladást és a salmonellosist közvetítheti emberre. Az élelmiszert és a takarmányt fogyasztja (naponta kb. 3 grammot) és eközben szennyezi is. A termények tárolására szolgáló helyeket, göngyölegeket is károsítja. Tevékenysége során jelentős károkat okozhat az elektromos vezetékekben, és eszközökben (pl. számítástechnikai eszközök) is.

<< 12 | 13 | 14 | 15 | 16 >>

Tudástár - Készletkártevők

Aranyszőrű tolvajbogár

Aranyszőrű tolvajbogár

Niptus hololeucus (Fald.)

Megjelenése:
Gömbölyű testű, 3-4,5 mm hosszú, pókra emlékeztető bogár, sűrű, aranysárga, testhez lapuló szörzettel, ami rezes csillogást kölcsönöz neki. Nyakpajzsa a potroh felől élesen elkeskenyedik. 7 mm-es lárvája fehéres, világosbarna fejjel, potrohának elejét sűrű szőrzet borítja, ami máshol ritkább.

 
Aranyszőrű tolvajbogár
Aranyszóró tolvajbogár
   

Életmódja:
A nőstény 20-40 petét rak le egyenként. 3-4 vedlés után a lárva begubózik. Életciklusa 4-6 hónap. Évente leginkább egy, de meleg raktárakban 2 nemzedék is várható. A bogár vis­zonylag ellenálló a hideggel szemben.
Dohos, háborítatlan raktárak repedéseiben, odúiban él, tömeges szaporodás esetén szomszédos környezetbe költözik.

Elterjedése:
Európa, Ázsia, Amerika.

Kártétel:
A lárvák a romlott gabonát és a zöldségfélét kedvelik. A költözködő bogarak jelentős káro­kat okozhatnak a szövetfélék, szőrme, bőr stb. kilyuggatásával.

A Kártevő katalógus a Detia-Degesch támogatásával készült el

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>